banner222
banner225 2019 TURİZMDE ALTIN YIL OLMALI2018 yılı biterken artık sadece ileriye gelecek sezona bakalım fakat yaşanan hatta devam eden sorunlarıdagözardıetmeyelimki  tedbir  alabilelim.

2018 turizmi beklendiği gibi hatta birazda beklentilerin üzerinde iyi geçti.%25-30 artış beklenirken kendi destinasyonumuz olan Bodrum da bu artış %32 lerde gerçekleşti.Tabiki bu durum turizmcinin yüzünü güldürüyor ve daha yüksek hedeflere yönlendiriyor.Bu hedeflerin başında daha çok karlılık geliyor.Bu doğrultuda işletmeciler ve profosyoneller ne kadar çaba sarfetsede özellikle devlet desteği şart.Travel Turkey İzmir fuarında sn.bakanın sözleri ve vaadleri son derece olumluydu,umut vericiydi.Turizmin içinde olan bir kişinin bakan olması camia için büyük şans olup şimdiden karşılığını göreceğimizi fuarda hissettik.

Travel turkeyizmir fuarına değinmişken turizmcilerin bu fuara daha fazla ilgi göstermesi gerekir.İşler iyi gidiyor diye böyle bir organizasyona  önem vermemek ciddi anlamda üzücü.SN.Bakanın ve özellikle Bodrum Çeşme gibi destinasyonların verdiği önemi diğer turizmcilerdende bekliyoruz.

2019 sezonunun bu sezondan daha iyi olacağını 2018 e göre %20 dolayında artış yaşanacağını tahmin ediyorum.Ancak hep gözardı edilen artış karlılık.Herkesin gözü doluluk oranlarında sn.Bakan da bizlerle aynı görüşte olmalı ki kişibaşı gelirin artırılmasını tavsiye ediyor.Bütün yöneticilere sorulan tek soru doluluğunuz yüzde kaç ? Umarım bu yeni dönemde bu soru kişibaşı geliriniz nekadararttı şeklinde olacaktır.İşvereninde bu bilince ulaşacağını umut ediyorum.

 

Öncelikle‘’Ne pahasına olursa olsun’’ anlayışındaki satış politikasından vazgeçmek gerekir.AvrupalınınUcuzcu Ülke imajını silmemiz lazım.Bunun içinde kaliteyi her alanda artırıp fiyat politikamızın tutarlı olmasını sağlamalıyız.Hedefleri hep yüksek tutmalıyız.

Bizler bu hedeflerle ilerlerken devletten ve yerel yönetimlerden altyapı sorunlarını çözmelerini bekliyoruz.Son yağmurlarda Bodrumun durumunu hepimiz gördük yaşadık hatta bütün dünya gördü.Sn Bakanın altyapı sorunlarının çözümü için vaadleri de umut verici.

Bunun yanısıra turizmin diğersıkıntılarıda öncelikle bölgedeki siyasi risk ve ikinci sırada kalifiye eleman ve tabi maliyet artışları.Turizmci hedeflerini yükseltmek için ve de  karlılığını artırmak için bu riskleride aşmak zorunda.

2019 elbette turizm için altın yıl olabilir.Yaşanan ve tesbit edilen riskleri aşmalıyız.Tanıtıma ilgiyi ve çalışmayı artırmalıyız özellikle izmir fuarında olduğu gibi ihmalkar olmamalıyız.Çok sayıda değilde güçlü festivallere, organizasyonlara ihtiyacımız var.Kaliteyi yükseltmek ve bu doğrultuda karlılığıda artırma hedefine odaklanmalıyız.Yönetimlerinde işletmecilerinde Profoyönelelrinde altın yıl hedefi için bugünden planlama yapacağından eminim.

2019 yılının Ülkemize Turizm dünyamıza Bodrumumuza sevgi hoşgörü  ve huzur getirmesini yeni sezonun bol kazançlı ve ALTIN YIL olmasını dilerim.                                                                                 

SEVGİLER VE SAYGILAR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237