banner222
Öne Çıkanlar delfi mey bodrum bodrumda seyyar satıcılar burhan doğançay dedikodulu plus bodrum 29. bodrum cup yat yarışları
banner225

BODRUM'DA  ''ÇERKES SÜRGÜNE VE SOYKIRIMI ANMA GÜNÜ '' DÜZENLENİYOR.

 


ÇERKES SÜRGÜNÜ BODRUM'DA ANILIYOR                                                                                                              

1817 yılında başlayan ve 21 Mayıs 1864 yılında biten Rus-Kafkas Savaşı ya da diğer adı ile Rus -Çerkes savaşı sonucunda  Ruslara geçen topraklarını terketmek zorunda kalan bir millet Osmanlı topraklarına tehcir ettirildi.Bugün Rusya Federasyonuna bağlı Adigey, Karaçay-Çerkes ve Kabarday-Balkar Cumhuriyetleri ile Krasnodar ve Stavropol Krayında Kuzey Batı dillerinin Adığe- Abhaz gurubundan Çerkesçeyi konuşan yerliler ile Çerkes Sürgününde Çarlık Rusya döneminde Kafkasyadan Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sürülen ve bugün Türkiye, Ürdün, Suriye,Filistin gibi 40'dan fazla ülkelerde yaşayan Kafkas Halkı, Batı Çerkesleri ve Doğu Çerkesleri olmak üzere iki ana kola ayrılan Abaza ve Abhazlarlada akrabadır.                                                                                                                                                                

Çerkesler 16-17 yüzyıllardan itibaren Osmanlı Türkleri ve Kırım Tatarlığı aracılığı ile görece geç Müslüman olan topluluklardır. Bugün dünyada en fazla Çerkes nüfusu ise Kafkasyada değil, Türkiye'de bulunmaktadır.  İşte o kardeşlerimiz her yıl 21 Mayıs günü 47 yıl süren büyük savaş sonunda uğradıkları Soykırımı ve Sürgünü protesto etmek ve şehit olan kardeşlerini anmak için dünyanın her yerinde Atalarının Onurlu Direnişini anmaktadır.                                  
152 yıl önce gerçekleşen bu sürgünü ve bu acıyı hala yüreğinde hisseden Türkiye'deki ve Kafkasya daki Çerkesler 21 Mayıs gününü dünya'da '' Çerkes Sürgünü ve Soykırımı Anma Günü '' olarak anmaktadırlar.                                          

21 Mayıs 2016 tarihinde Bodrum'da yaşayan Çerkes asıllı Türk vatandaşlarımızda Bodrum İskele Meydanında saat 20:00 da toplanarak denize karanfiller bırakacak ve Atalarını rahmetle anacaklar.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237