banner222
banner225
 Bodrum’lu yada Bodrum’da yaşayanlara selamlar. 
Bu benim sitede ilk yazım ve ilk yazımda böyle bir sorunu yazmak bana acı geliyor ama bu da çözülmesi gereken ciddi bir sorunumuz. Bodrum’umuzu az ya da çok bir şekilde seviyoruz ki burada yaşıyor veya tatilimizi geçiriyoruz. Ben buralıyım eksikleriyle, havasıyla, yaşamıyla, iş dünyası ve bozulmamış insanlarıyla burayı seviyorum.
Uzun süredir dikkatimi çeken bir eksiğimizi dile getirmek istiyorum. Dün akşam eşim ve kızımla şöyle çarşı merkezine doğru yürüyorduk ve yürürken bir şey dikatimi çekti. Aslında yıllardır dikatimi çekiyordu ancak bugün kendimi özürlülerimizin yerine koyarak yolda, kaldırımda yürüdüm. Kaldırımları inceleyerek ilerledim. Kilit taşlarımızla kaldırım basamaklarımızla, daralan bazı bölgelerle. Elektrikli tekerlekli sandalye ile bile bu kaldırımlarda gitmeleri söz konusu bile değil. Bırakın manuel şekilde bir sandalye ile yol alabilmeyi,park edilen araçlar, alınan  alkolden mi, egolardan dolayımı kısa mesafelerde bile ralli yapmaya çalışan sürücüleride unutmamalıyız.                                                                                      
Maalesef özürlü vatandaşlarımızın Bodrum’da pek gezip dolaşmalarına imkan ve olanak yok. Oysa her insan gibi özgür ve rahat bir şekilde gezip dolaşmak onlarında hakları değimlidir? İnsanın bazen siyasetçi olup bu yapılmayan çalışmalara dur diyesi geliyor. Ancak sistemlerimiz olduğu için siyasetten tabiî ki uzak duruyor. Her şey bir yana çok ciddi paralar harcanıp 2-3 yılda bir ele alınan yollarımızı bir kez planlı bir şekilde yapsak olmazmıydı? 
Kaldırımlar genişletiliyor çok güzel elinize sağlık. Peki sormak istiyorum bir bisiklet yolu, yürüyüş yolu, koşu yolu neden yok? Benimkiside öylesine bir istek işte  Yöneticilerimiz en iyisini bilir. Oysa ülkemizin göz bebeği bir turizm yarımadasıyız. 
Mesleğim emlakçılık ve mesleğim gereği tüm yarımadayı geziyorum. Konu yollar olunca kanayan yaramızın başka bir yüzünede değinmek istiyorum. Birçok yolumuz şantiye şeklinde ve araçlarda hoplaya zıplaya gidiyoruz. Araçların yıpranmalarını bir kenara koyalım. Peki bozuk yollardan dolayı meydana gelen kazaları nasıl bir kenara koyabiliriz? Turizmimizin süresini arttırmaya çalışırken alt yapımızın eksikliklerinden dolayı acaba turizmde kaybımız oluyor mu?           Bunuda mı bir kenara koyacağız? 
Sanırım sorunumuz çok ve zaman içerisinde bunlara değinmek istiyorum. Her zaman muhalif biri değilimdi,r Bodrum’umuzun güzelliklerinede tabi ki değineceğiz. Ancak eksik gördüğüm konulara değinmeden de onları yok sayamam. 
Unutmayalım Bodrumu tüketmek çok kolay, zor olan Bodrum’umuzu her yönüyle ileri taşımak sanırım zor  ve çaba gerektiren bir olay. Bodrum bizim değil çocuklarımızın, bence hiçbir zaman unutmamız gereken en önemli şeyde budur. Onların geleceğini ve Bodrum’u tüketmemeliyiz, lakin buna hiçbirimizin hakkı yoktur.
Umarım yöneticilerimiz yapacakları çalışmaları konunun uzmanlarıyla planlı projeli yaparlarda, ben de köşemde onların bu çalışmalarına teşekkür yazılarımı yazmak isterim. 
Rıza ANTER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
M.Ali Ölçer 9 yıl önce

Senelerdir yaz aylarında Bodrumda bulunan bir yazlıkçı olarak, Bırakın motosiklet ve bisiklet yollarını, şu anda aynı yol üzerinde bir arabayı bile bir motosikletlinin geçme şansı kalmamış.Yaz aylarında şehir içinde araba kullanmayıp sadece motosiklet ile dolaştığımdan, yapılan uygulamanın motosikleti cazip ve ekonomik bir araç olmaktan çıkardığından şikayetçiyim. Yazlık yaşamı şehirleştirmeye çalışmak çok yanlış. Sevgilerimle.

Avatar
aydan ay 9 yıl önce

akrabalık olabilir ....soy adınız nadir rastlanır bir isim ve oğlumun soy adıdır. bunu nasıl yespit edebiliriz ?

Avatar
Ersin Köker 7 yıl önce

Çok önemli konuya değinmişsiniz Rıza Bey, Türkiye nin her yerinde aynı sorun maalesef.Yeni, dönüşüm adı altında yapılan sokaklarda da değişen bir şey yok. Bilinçli yapılıyor başka izahı yok çünkü..

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237