banner222
banner225

 BODRUM MARKASI

 

Bodrum’un yerel dokusu, özgün özellikleri gerçekten çok farklı. Türkiye’nin her bölgesi çok özel, farklı biliyorum ama Bodrum’da yaşadığımız için mi bilinmez, bana her zaman bambaşka bir yermiş gibi geliyor Bodrum.

 Ben Karşıyakalı’yım. Hem de hastalık derecesinde. Karşıyaka’da doğup büyüdüğüm için Bodrum’a gelene kadar Karşıyaka’dan başka bir yerde yaşayamayacağımı düşünürdüm. Hatta Bodrum’a temelli geldiğimin ilk gecesi hüngür hüngür ağladım, ben Karşıyaka’dan başka bir yerde nasıl yaşayacağım diye.

Ama şimdi inanır mısınız Karşıyaka’ya gittiğimde 2 gün sonra deli gibi Bodrum’u arıyorum. Bodrum o kadar farklı bir yer işte.

Nasıl olmasın ki!

Dünyanın tek mavi yolculuğuna Bodrum’a özgü ahşap yatlarla çıkıyoruz. Dünyanın en temiz havasına sahip yegane yerlerden biri Bodrum. Tarihi dokusuyla adeta açık hava müzesi gibi. Güneşi, denizi zaten anlatmaya gerek yok. Kışı apayrı güzellikte. Mesela efsane Mahmut Kaptan sadece kış aylarında açık ve Bodrum’da kışı sevdiren adamdır benim için. Kısmet Lokantası’nın muhteşem yerel lezzetlerini anlatmama gerek var mı? Ya da baş döndüren koku ve aromasıyla Bodrum mandalinasını?

Çilek Market’i, Veli Bar’ı, Mavi’yi, Aliko’yu, Bodrum Ahşap yat Yarışı’nı hangi söz anlatabilir yaşamaktan başka? Bodrum’da her kesimden yaşayan insan var. Ve herkes kendi yaşam tarzına uygun bir çok alternatif bulabiliyor. Bu bile Bodrum’un ne kadar özel bir yer olduğunu ortaya koyuyor.

Bu kadar güzellik ve özellikleri olan Bodrum’u gerçekten çok sevmek lazım. İşte o zaman Bodrum devasa sorunlarından kurtulur, gerçekten bir dünya markası olur ve hak ettiği değeri bulur. Bunun için siyasilerden kurumlara, sivil toplum kuruluşlarından yaşayan halka kadar herkese büyük görevler düşüyor.

Bodrum’u gerçekten iyi tanımak, Bodrum’u Bodrum yapan değerlerin yaşamasını sağlamak, bu güzel ilçeye büyük değer katacaktır. Bu da ancak elbirliğiyle olur. Bodrum’da bu güç fazlasıyla var. Yeter ki farkına varalım, vardırtalım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237