banner222
Öne Çıkanlar hicran büyükşehir belediyeleri hürriyet arbesque project bitez the limon tree
banner225

Naji Naaman Uluslararası Edebiyat Ödülü Özkan Mert'in


 NAJİ NAAMAN ULUSLARARASI EDEBİYAT ÖDÜLÜ tÜRK ŞAİR ÖZKAN MERT'İN                                                                  

Dünyanın en önemli ödüllerinden birisi olarak kabul edilen Naji Naaman Edebiyat Ödülünü bu yıl ünlü şair ve yazar Özkan Mert kazandı. Dünyaca ünlü Lübnan'lı hümanist, şair, yazar ve kültür organizatörü olan Naji Naaman adına verilen bu ödülü alan ilk Türk şair ve yazarı Özkan Mert geçtiğimiz yıllardada yerli ve yabancı kültür kuruluşları tarafından da bir çok ödüle layık görülmüştü.                                                                                                                                                              

Naji Naaman Edebiyat Ödülü jüri üyesi Marcele Al-Achkar tarafından bu yıl ödüle layık görüldüğü tarafına bildirilen Özkan Mert Facebook sayfasından takipçilerine bunu açıkladı.                                                                                                      

Bodrum halkı ve Bodrum sanat-kültür camiasının yakından tanıdığı ve uzun yıllardır Bodrum'da yaşayan ünlü şair ve yazarımızı bu başarısından dolayı kutluyoruz.                                                                                                               

ÖZKAN MERT KİMDİR?

21 Ekim 1944'te Erzurum'da doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesi'ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sinoloji bölümüne yazıldı, fakat devam etmedi. Bir süre TEK'de topoğraf olarak çalıştı. "Kuracağız Her Şeyi Yeniden" adlı ilk kitabı yayımlandı. (1969) Kitap toplatıldı. Bu kitap yüzünden mahkum edilince yurt dışına gitti. Almanya'da, Germershein kentinde bir dilokulunda öğrencilik yaparken, kaçak olarak da çalışmaya başladı. On aylık Almanya serüveninden sonra isveç'e geçti. Gemicilikten aşçılığa, çilek toplayıcılığından hastabakıcılığa ve öğretmenliğe kadar pek çok işte çalıştı. Lund Üniversitesinde Drama! Tiyatro/Film derslerini izledi. 1981 yılından bu yana program Yapım ve sunucusu olarak çalıştığı isveç Radyosundan, 2004 yılında istifa ederek kendini tümüyle yazmaya verdi. 2006 yılında isveç Devlet Tiyatrosunda, Uluslararası Kültür ve Tiyatro Projeleri Yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Şu anda bu görevini sürdürüyor. Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği,Türk PEN Yazarlar Derneği, isveç Yazarlar Birliği, isveç Pen Kulübü tutuklu yazarlar komitesi, isveç Gazeteciler Sendikası, isveç SIF sendikası üyesi. 

60 kuşağının protestocu, atılgan, coşkulu, önde gelen şairlerindendir. İlk kitabı 'Kuracağız Her şeyi Yeniden' ile adını duyurdu ve bir anda üniversite gençliğinin sesi oldu. 1970'te Ant Dergisi'nde Ataol Behramoğlu, İsmet Özel ve Süreyya Berfe'nin başlattığı çıkış hareketine katıldı. Toplumcu gerçekçi şairler arasında yer aldı. Uzun ve soluklu şiirleri, benzetme, metafor zenginliği ve tema çeşitliliğiyle dikkat çeken şiirleri Ant, Devrim, Dönem, Evrim, Halkın Dostları, Türk Solu dergilerinde şiirleri yayımlandı. 1970'li yılların başında kendisiyle birlikte sürgüne gönderilen 'Dil'inin yeni olanaklarını araştırdı. Yeni 'Dilsel ülkesinde' başından beri sürdürdüğü yaşamla kucaklaşan militan çizgisini evrensel boyutlara taşıdı. Çin'den Afrika'ya, Akdeniz'den Baltık'a uzanan bir şiir coğrafyasında, zengin. çalkantılı ve renkli imgelerle dolu, yarına açık bir 'NEHiR ŞİİR"in temsicisidir.

Yapıtları: 
Kuracağız Her Şeyi Yeniden 
Kırlangıçlar Kırlangıçlar 
Irgatoğlu Atcalı Mehmet 
Işte Hayat, Işte Ölüm ve Tarih 
Stockholm'de Mavi Saatler 
Dünya Çarpıyor Yüzüme (Toplu Şiirler) 
Allah ve Tango 
Mozart ve Akdeniz 
Bir Irmakla Düello Ediyorum 
Sürgün Şarkıları 
Kentlerin Senfonisi 
Gelincikya 

Ödülleri 
1990 Yunus Nadi Şiir Mansiyon Ödülü 
1990 İlhan Demiraslan Şiir Büyük Ödülü 
2007 Cemal Süreya Şiir Ödülü 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237