banner222
Öne Çıkanlar büyükşehir belediyeleri hicran hürriyet arbesque project trofe yarışları
banner225

Cevher Sakız Müdavimlerini Mestetti


CEVHER SAKIZ MÜDAVİMLERİNİ MEST ETTİ


 Arabesk ve pop şarkılarına coverlarıyla kattığı farklı ve özgün yorumlarıyla bu gün birçok hayran kitlesine ulaşan Cevher, konserlerine hız kesmeden devam ediyor. Bodrum’da daha önce Mandalin barda sahne alan ve geçtiğimiz günlerde de   Sakız Meyhane sahnesinde ikinci  kez Bodrumlularla buluşan Cevher ile program öncesi kuliste hoş bir sohbet gerçekleştirdik… 


Sağ omzunda ve dirseğindeki kırıklar nedeniyle bir süre programa çıkamayan ve bir müddet sahnelerden ayrı kalan sanatçı 2017 yılında 268 bin km sarf ettiğini dile getirerek, “2018’de hedefim bunun 2 katı olacak ve daha fazla sevenimle buluşacağım dedi. Kazadan sonra tedavimi uzatmadım ve sahnelere dönmem lazımdı.  Doktoruma yaşadığım bu psikolojimi düzeltmem lazım diyerek kolumda askıyla 2 hafta sonra yeniden sahnelere döndüm. Sahneyi ve seyircilerimi o kadar çok seviyorum ki, haftada bir gün evciyim ve programlarım arasında koşuşturmaktan da inanın özel hayatım yok. Bu aralar devamlı Ege ve Akdeniz’deyim fakat ayağımı suya değdirecek vakit bulamıyorum. Yaşadığım kaza sonrası kolumda hasar kaldığından rahatsızlıktan dolayı bu sezonda denize hasretiz. 


YÜREĞİNİ KALEMİNE DÖKMÜŞ…


Merhametsiz ile You Tube ta tıklanma rekoru kırdı Cevher; bu parçanın kendinde farklı bir yeri olduğunu da değinen sanatçı;  “Merhametsiz yoğun duygular içinde yaptığım bir parçadır. Merhametsizlik; Bütün insanlığa, doğaya, hayvana yapılan merhametsizliktir bu sözlerimde. Doğa aşığıyım, hele hayvanları çok seviyorum. Doğa insanı rahatlatıyor tıpkı terapi gibi, hayvan da aynı. İkisinin de ihaneti yok, sanırım Merhametsizi yazmamda bunun büyük etkisi oldu.  İnsanın insana, insanın doğaya merhametsizliğini anlatmak istedim aslında.  Ama o kadar çok duygu var ki o şarkının içinde herkes bir sevgiliye olduğunu düşünüyor. 

Aslında öyle bir şey değil,  ben seni yarınsız sevdim diye yazarken dünya gelmişti gözümün önüne.  Sözleri kalem ile yazmak değil de biri sanki kulağıma üflemiş gibiydi o mısralar kağıdıma dökülürken. Benim cümlelerim enteresandır insanlar yazdıklarımı bazen kolay anlayamıyorlar. Bazen kendi kendime Cevher öyle bir cümle kur ki anlasın herkes ama derin manalarda olsun içinde diyorum. Bu felsefeye olan merakımdan da kaynaklanmakta aslında. Bazen konuşurken bile cümlelerim kolay geçmiyor insanlara; Merhametsiz isimli şarkıda yalın olmayı seçtim, yarınsız sevmek nasıl bir sevgi tarifidir anlatmak istedim üç kelimeyle. Merhametsiz 4 dakika da yazılmış bir parçadır; 8 ay hiçbir şey yazamadım ama bestesi hazırdı bu parçamın, bir anda sanki kulağıma biri bu sözleri üfledi. Merhametsizi kalemle değil yürekle yazdığıma inandım hep.  Şu aralara yazamıyorum, konsantre olamıyorum, birde sağlığımla boğuşmaktan yeni bir şeyler üretmeye pek vaktim olmadı… Oturup ta kendimi bir duyguya kaptırıp üretemiyorum. Sadece parçalarımı okuyorum” dedi.


ACIYLA BESLENDİĞİM ZAMANLAR OLUR…


Kendimi dağıta dağıta başkaları tarafından defalarca okunmuş şarkılar okudum diyor sanatçı; “Bu büyük risk aslında ama insanlar samimiyeti gördü bende. O kadar tutkulular ki beni seyrederken ruhum bile geçmiş onlara, bir tek şarkılarım değil. Acı besler bizim gibi sanatçıları; Acı olmasa da acıyı üretirim yeni besteler yapabilmek için. Arabesk acıdan yokluktan beslenir ve sözler müzikle buluştuğunda her kesimin dinlediği bir eser çıkar ortaya. Acıdan da beslenmek;  Yokluk ve eksiklik yeri gelir benim en büyük kaynağımdır” dedi. 


ŞARKILARI CEVHER AĞZIYLA OKUYORUM…


Cevher Ankara da yetişmiş. Geçmiş yıllarda ilk işi Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne girmek olmuş, yine bir diğer hayali olan “İtü Türk Müziği Devlet Konservatuarı” nda Batı Solfeji eğitimi almış. Müzikle iç içe yıllarını bu sanata vermiş bir sanatçı. Ben her tarz müzik dinliyorum diyor Cevher; “Sevdiklerimi de kendimce yorumluyorum. En güzel parçalar benden bir başka çıkıyor ve insanların beğenisi çok hoşuma gidiyor, Cevher ağzıyla pop da okurum rock da. Neşat Ertaş, Musa Eroğlu’nun etkisi altında kalmışımdır zaman zaman.  O türkülerdeki sözler beni delip geçiyor. Ama bu gün gençler türküleri tekrar tekrar gündemde yaşatıyor, mesela dizilerde olması bu sayede kulüplere bile girmesi eskimiş türkülerin beni mutlu ediyor. Değişik versiyonları var.  Caz , deephouse şeklinde yapıyorlar türküleri bu harika bir şey. 


ANKARA KÜLTÜRÜ İLE YETİŞMİŞ BİR SANATÇI…


Trabzon’da doğdum 20 yıl Ankara’da kaldım ama daha çok bu büyük şehrin kültürü vardır üzerimde diyerek sözlerine sürdüren sanatçı; “ Herhalde mesafeli oluşum ve böyle sevilmem Ankara’dandır.  İnsana çok tatlı bir mesafe çok farklı bir hâkimiyet verir bu büyük şehir.  Protokol şehrinde büyümüş olmanın en güzel tarafı da insanın çok saygılı ve ölçülü olmasıdır. Bende bu özellikleri fazlasıyla taşıyorum” dedi. 

CEVHER ASLINDA HEP VARMIŞ…


Rising stardan önce çok uzun yıllar arka plandaydım, hiçbir yerde yoktum diyen Cevher; O yıl puslu sesi ve yorumu ile herkesi kendine hayran bıraktı. Jüri üyelerinin dikkatini çekmeyi başardı “Yıllar önce birden bire gece bir TV kanalına çıktım ve arabesk bir şarkı söyledim. Jüri üyeleri ve insanlar hoş geldin dedi sen neredeydin bu güne kadar diye ümit verdiler. Müziğe geri dön dediler ve bu sıcaklığı görünce çok etkilendim. Youtube'a yüklediğim arabesk şarkılarla bir anda milyonların dikkatini çektim diyor Cevher; Bu gün You Tube’ta şarkılarım dinleniyor ve dinleyiciler beni evlerine arabalarına sofralarına misafir ediyorlar bende bundan büyük mutluluk duyuyorum diyerek bitiriyor kulis sohbetini sanatçı... 

Sıcak şehrin sıcak insanları diyerek Bodrum Sakız Meyhanede konserine başlayan Cevher; Albümündeki şarkıların sosyal medya üzerinden binlerce tıklanma almasından dolayı mutlu olduğunu sahnede de sözlerine ekledi, "Çok çalışıyorum. Sizin gibi güzel insanlardan karşılığını görünce yorgunluğumu unutuyorum. Şarkılarımın beğenilmesi beni mutlu ediyor" dedi.

Anahtar Kelimeler:
şarkıcı Cevher

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237