banner222
Öne Çıkanlar neşet ruacan denize en çok mavi yakışır suzan kardeş bodrumda bodrumbasın platformu bodrum marina yacht club
banner225

Suat Ateşdağlı '' Galatasaray Benim Hayatım''


SUAT ATEŞDAĞLI İLE BODRUM RÖPORTAJI                                                                                                       

GALATASARAY BENİM HAYATIM...


Müzik dünyamızın ünlü DJ Suat Ateşdağlı ile BodrumFatihi.com okurları için çok özel bir röportaj yaptık. İşte bu röportajın ayrıntılarını sizinle paylaşıyoruz.

BodrumFatihi.com: Suat Bey tekrar ‘’Bodrum’a Hoşgeldiniz’’ diyoruz. Çünkü Bodrum sizi , siz Bodrum’u çok seviyorsunuz. Bu sene sanırım Bodrum’a  7-8 defa konser için geldiniz. Hadigari Club’a da defalarca gelip Bodrumluları dansa ve müziğe doyurmuştunuz.                                                                                                                                                    

Suat Ateşdağlı: Evet galiba bu 7-8 oldu..:) Bodrum’u çok seviyorum. Yıllardır gelirim. Bodrum bana yabancı değil, ben İzmirliyim. Gençlik yıllarımızda da Bodrum’a ve Kuşadasına İzmir’den arkadaşlarımızla sıksık gelirdik. Son yıllarda tatil amaclı pek gelemiyorum ama Bodrumdan da gördüğünüz gibi çıkamıyorum..:) Çalışmak amaçlı gelip, kısa süreli de olsa 1-2 gün kalmak yorgunluğumu alıyor.                                                                                                                      

Bodrumfatihi.com: Suat Bey Dj lik yapmak nereden aklınıza geldi, nasıl başladınız?                                                                                                                                                        

Suat Ateşdağlı: Aslında müthiş derecedeki müzik sevgisinden dolayı başladı. 1983 yılında Kuşadası’n da Metin abinin yanında bu işe merak sardım. O yıllarda Metin abinin Kuşadasında bar-beach tarzında bir işletmesi vardı. Orada kasetlerle haşır neşir oldum, o yıllarda kaset kullanırdık. O yılların ünlü sanatçılarının popüler parçalarını ardı ardına çalar gençleri oynatır, dans ettirir, bundan da büyük keyif alırdım .Bir anda Kuşadasının en popüler Dj oldum. Herkes ’’ Suat bizim orada gel çal’’ demeye başladı. Zamanla bu işi profosyonelliğe döktüm. Daha sonra önce İzmir sonra da  İstanbul maceramız başladı. İstabul’da Etiler, Levent, Nişantaşı başta olmak üzere bir çok semtteki gece kulüplerinde ve discolarda Dj’lik yapmaya başladım.Moda 29, Çubuklu 29, Etiler 29, Reina, Sorti vs gibi İstanbul’un en popüler işletmelerinde DJ olarak çaldım.                                                                 

Bodrumfatihi.com: Siz, bildiğimiz kadarıyla  Türkiye’de özel radyoların kurulmasıyla radyo sahipleri tarafından da  aranan ve istenen en önemli DJ isim olmuştunuz.                                                                                                                                                

Suat Ateşdağlı: Evet gerçekten öyle oldu. Dersinize iyi çalışmışsınız.:) Türkiyenin ilk radyolarından birisi olan Metro FM’de uzun yıllar Dj’lik yaptım, Türkiye’nin ilk müzik istasyonu Radyo 2019 un da kurulmasında büyük emeğim geçti. O yıllarda aradarada özel radyolar çok kuruldu ve hergün radyo sahipleri ya da müdürleri tarafından ‘’Gel bizimle çalış-Bizim Radyo’da çal’’ diyerek aranıyor, teklifler alıyordum.                         

Bodrumfatihi.com: Dj’lik yaparken ne hissediyorsunuz, neye göre seçiyor çalıyorsunuz. Mesela bu gece Hadigari’de daha çok dans parçaları çaldınız fakat kendi besteniz ve parçanız olan ‘’My Love’’yi  çalmadınız..!                            

Suat Ateşdağlı: Bu tamamen gözlemsel bir şey...! Bu gece buraya gelen insanlar dikkat ettiyseniz hep çiftlerdi. Bu gece daha çok dans parçaları çalmamızın sebebi onları müzikle eğlendirirken, dans ettirecek müziklerle hareketlendirmekti. Bizim işte gözlem çok önemli, eğlenmeye gelen kişinin ne için geldiğini veya bir DJ’den ne beklediğini hemen anlamanız gerekiyor. Gündemi takip etmek, piyasaya çıkan yeni parçaları bilmek, onları çalmak ve çaldıktan sonra eğlenmeye gelen insanların verdiği tepkiyi görmek çok önemli...Bakmak farklı, görmek farklı derler ya, bu işte böyle bir şey...’’My Love’’ bu gece  çalmadım, sizi tebrik ediyorum iyi gözlemlemiş ve dinlemişsiniz.:)  Bunun herhangi bir sebebi yok, bazen ortama uygunsa çalıyorum. İllaki de kendi bestemi ve parçamı her yerde, her ortamda çalacağım diye bir takıntım yok. ’’My Love’’ benim ilk bestem ve ilk gözağrım. Bu gece daha dans içeren ve hareketli parçalar çaldık..:)                                                                                              

Bodrumfatihi.com: Yurt içi ve yurt dışı çalışmalarınız nasıl gidiyor. Biz sizi sanal ortamda Facebook sayfanızdan da takip ediyoruz, Türkiyenin bir çok yerinde konserlere, gece kulüplerine gidyorsunuz. Özellikle Ege Akdeniz Bölgesindeki bir çok turistik şehirlerdeki işletmelerde yaz-kış çalıyorsunuz. Gezen-gören bir müzik adamı olarak turizm sizce bu sene nasıl?                                       

Suat Ateşdağlı: Evet yıllardır turnelere çıkıyorum. Bazen sanatçı arkadaşlarımızla gurup olarak gidiyoruz, bazen yalnız gidiyorum. Bu sene Avrupa turnemiz geçen yıla göre az oldu. Bunu da Avrupa’daki ekonomik krize bağlıyorum. Avrupa da insanlar artık eğlenceye daha az para ayırıyorlar. Almanya,Hollanda,Belçika,Fransa vs gibi çok ülkelerde DJ olarak gidip çaldık, Arap ülkelerinde, Dubai’de ve 7 Emirliklerde konserler verdik. Türkiye’de özellikle Ege ve Akdenizde bu yıl gitmediğimiz çalmadığımız yer kalmadı. Turizm bu yıl bence önceki yıllara göre aynıydı. Avrupa’daki kriz bence Türkiye’ye gelen turist sayısını fazla etkilemedi. Evet Avrupalı turist sayısında azalma olmuş olabilir ama Rus ve Kazak, İran, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinden gelen turist sayısı bu azalmayı karşılamış gibi görünüyor. Türkiye’de ise bizim gittiğimiz yerlerdeki çaldığımız mekanlar zaten o yörenin iyi ve popüler mekanları. Müşteri kalitesi ve sayısı belli olan mekanlar. Bu gece de Hadigari gördüğünüz gibi doluydu. Daha çok yerli turist vardı ama o da sezon sonu ve bayram olmasından kaynaklanıyor. Haziran-Temmuz-Ağustos ayında Bodrum’a geldiğimizde daha çok yabancı turist vardı ve onlara hitap eden parçalar çalıyorduk. Bu gece daha çok Türkçe pop ve dans parçalarına yer verdik.               

Bodrumfatihi.com: Suat Bey sizin 4 tane ‘’Bosphorus Night’’ isimli albünüz var. 5 senede 4 albüm çıkarttınız ve bu albümler kendi kategorisi içinde  en çok satan albümler arasında yer aldı.’’Bosphorus Night 5 ‘’albümünüde çıkarmayı düşünüyormusunuz?                                                                               

Suat Ateşdağlı: Kısmet olursa ‘’Bosphorus Night 5’’ albümüm Ocak ayında çıkacak. Hazırlık çalışmalarımız tamamlanmak üzere . Albüm de yer alacak parçalarımız yavaş yavaş netleşmeye başladı. Aralık ayında stüdyoya girip albümü tamamlayacağız. Ocak ayında müzik marketlerde de yerini alacak.Bu albüm diğerlerinden çok farklı bir albüm olacak. Dinleyen keyif alacaklar ve arabalarından eksik etmeyecekler.                                                                                                                                      

Bodrumfatihi.com: Peki bunca çalışmanın ve müzik adına başarılı işler yapmanın, müziğe hizmet etmenin size maddi manevi getisi ne oluyor, sizi tatmin ediyor mu?                                                       

Suat Ateşdağlı: Allah’a şükürler olsun ki madden ve manen namerte muhtaç değiliz. Bir çok ödüller alıyoruz. Çalışmalarımızın ve emeğimizin karşılığını görüyoruz. Gecce.com internet sitesinin her yıl düzenlediği ödül törenlerinde 5 kez üstüste eniyi DJ Ödülüne layık görüldük. Kral Tv Ödüllerinde büyük başarılarımız var. Ayşegül Aldinç’in ‘’O Kız’’ isimli parçasına yaptığım çalışmadan dolayıda ayrıca Kral Tv tarafından ‘’En iyi Remix Ödülü’’ ile ödüllendirildik. Sağlığımız elverdiği ve talep olduğu  müddetçe DJ’lik mesleğine devam etmeyi düşünüyorum.Ayrıca bu işi genç arkadaşlara sevdirmeye ve onlarıda yetiştirmeye çalışıyorum. Piyasada çok yetenekli bay-bayan genç arkadaşlar var. İsim vermek istemiyorum ama onlar zaten kendilerini belli ediyorlar.Yurt dışındanda Türkiye’ye gelen ve Dj’lik yapanlarda var. Ben Türkiye’deki işletmelerin önceliği Türk gençlerine vermelerini istiyorum. Yabancı DJ’lere karşı değilim ama öncelik bence Türk Dj’lere verilmeli.                                                    

Bodrumfatihi.com: Peki gece kulüplerinde ve discolarda çıkan bu çıplak ya da üstsüz diyerek tabir ettiğimiz yabancı bayan DJ’ler hakkında ne düşünüyorsunuz.                                                                           

Suat Ateşdağlı:Aslında içlerinde çok yetenekli olanlarıda var ama bu bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadar az. Bunu bir tür pazarlama şekli olarak görüyorum yoksa müzikle alakalı bir şey değil. Çok soyunan çok iyi Dj, hiç soyunmadan bu işi yapanlar iyi Dj değil diyemeyiz. Bayan arkadaşlar arasında soyunmadan bu işi yapanlar bence daha başarılı olanlar. Çünkü ona gelen çıplaklığına değil,müziğine geliyorlar. Dediğim gibi tamamen pazarlama tekniği...                                                            

Bodrumfatihi.com: Suat Bey birazda müzik dışında sohbet etmek gerekirse Suat Ateşdağlı’ya sorulacak en güzel soru bizce ‘’Neden Galatasaray’’ ?                                                                                                         

Suat Ateşdağlı: Çünkü Galatasaray hayatım...Galatasaray ruhum, benliğim, aşkım...Onsuz bir Suat Ateşdağlı düşünemiyorum.                                                                                                                  

Bodrumfatihi.com: Sizin Futbola düşkünlüğünüzü, Galatasaray sevginizi bilmeye yok. Bildiğimiz kadarıyla Ultra Aslan Gurubunun Başkanlığınıda yaptınız. Hatta Facebook sayfalarınızda bile Galatasaray sevginiz profil kapağı..:)  

Suat Ateşdağlı: Evet..:) İki yıl Ultra Aslan gurubunun başkanlığında bulundum. Ayrıca Ali Sami Yen Stadının seslendirme tesisatlarında büyük emeğim vardır.                 

Bodrumfatihi.com: Ali Sami Yen’de ’’Are you Ready ’’ diyerek hopörlörden seyirciye anons yaparak seyirciye 3 lü çektirende ilk sizsiniz değil mi?                                                                                                

Suat Ateşdağlı: İlk 3 lü çektiren benim demeyelimde yanlış anlaşılma olmasın ama ‘’Are You Ready’’ diyerek seyirciye 3 lü çektiriyordum. Bu anonsum çok popüler oldu ve Galatasaray seyircisi bunu çok tuttu. Bu gün hala ‘’ Are You Ready ’’ anonsunu seyirci bekliyor..:)                                         

Bodrumfatihi.com: Suat Bey bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz.Umarım okurlarımızda keyif alacaklardır.                                                                                                                                                           

Suat Ateşdağlı:Asıl ben çok teşekkür ediyorum.Tüm Bodrum halkına ve Bodrumfatihi.com sitesi okurlarına selamlarımı yolluyorum. Çok şık, güzel ve dolu dolu bir siteniz var. Bodrumun Kültür,sanat ve müzik dünyasına hizmet ediyorsunuz. Sizi takip etmeye devam edeceğim.                                                                            

RÖPORTAJ:AHMET FARUK URFALI/GENEL YAYIN YÖNETMENİ / YER:HADİGARİ / TARİH:27 EKİM 2012

Anahtar Kelimeler:
Suat Ateşdağlı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237