banner222
Öne Çıkanlar delfi mey bodrum bodrumda seyyar satıcılar burhan doğançay dedikodulu plus bodrum 29. bodrum cup yat yarışları
banner225

ZEKİ MÜREN'İN '' BARDAKÇI KOYU '' SIRRI.

ZEKİ MÜREN'NİN BARDAKÇI KOYU SIRRI

 Bodrum denilince akla ilk gelenlerden birisi de rahmetli Zeki Müren’dir.Zeki Müren ve Bodrum denilince de akla yine ilk gelen Bardakcı koyudur.Peki Bardakcı koyu ile Zeki Müreni bütünleştiren nedir?                                                                                                              

        Zeki Müren neden Bodrum’da bir sürü koylar varken denize girmek için Bardakcı koyuna giderdi.Biz bunu merak ettik ve araştırmaya başladık.Araştırmalarımız sırasında bu sırrı daha önce merak eden ve bulan bir adam karşımıza çıktı.Gufran Erkılıç.
Peki kimdi bu Gufran Erkılıç ve bu sırrı neden merak etti, nasıl buldu.Bunu öğrenmek içinde bu seferde Gufran Erkılıç’ın peşine düştük ve Gufran Erkılıç’ı İzmirde yaşarken bulduk.Uzun yıllar gazete muhabirliği ve foto muhabirliği yapmış olan deneyimli gazeteci Gufran Erkılıç bizi kırmadı ve başlattı anlatmaya...
Bodrumfatihi.com:Gufran Bey bize biraz kendinizden söz edermesiniz,Gufran Erkılıç kimdir, Zeki Müren’le tanışması nasıl olmuştur.
Gufran Erkılıç:Ben doğma büyüme İstanbulluyum.Gençlik yıllarımda Almanya’ya iktisat doktorası yapmak için  gittim.Orada dünyanın sayılı astroloji hocalarından birinle tesadüfen tanıştım.Adam beni çok sevdi ben de o sırada ev arıyordum,bana ‘’Gel benim evimde kal’’ dedi.Ben 6 ay kadar onun evinde kira ödemeden kaldım.Onun yanında kalırken astrolojiye merak sardım.Astrolojiyi ve Tarotu onun yanında öğrendim.1980 yılında Türkiyeye döndüm ve 1982 yılında Metin Has’ın sahibi olduğu ‘’Haftanın Sesi’’dergisinde işe başladım.Müdürümüz Cahit abi ‘’Uzmanımız Gufran’a yazın’’ adı altında Ses Dergisinde bana köşe verdi ve ben Ses Dergisinde tarot yazmaya başladım.Daha önce çeşitli gazetelerde çeşitli isimlerlede yazmıştım.O zaman iki dergi  gurubu vardı,hem Gelişim gurubu hem Karacan gurubu.Ben her iki dergi gurubun da 11 e yakın  dergide tarot yazmaya başladım.Türkiyeye tarotu ilk defa ben getirdim.                     
Bodrumfatihi.com:Yani size Türkiye’de tarotun babası desek yeri var.
Gufran Erkılıç:Evet yeri var.
Bodrumfatihi.com:Peki Zeki Mürenle nasıl tanıştınız.                           
Gufran Erkılıç:Zeki Mürenle röportaj yapmak için Bodrum’a gittim.Zeki Müren’i Han restorantta buldum ve röportaj yapmak istediğimi söyledim.Morali çok bozuk ve sinirli bir tavır içindeydi röportaj vermek istemediğini söyledi.Sonra bana ‘’Sen hangi gazetedensin, nerenin röportajı bu’’ diye sordu.Ben de ‘’Paşam ben Metin Bey’in muhabiriyim’’ deyince hemen yumuşadı ve ‘’Ben patronunu pek bi severim, peki yapalım o zaman’’ dedi.Ertesi güne bana randevu verdi ve Bardakçı koyuna gittik ve Zeki Müren ile Bardakçı koyunda röportaj yaptım.Röportaj bittikten sonra teyibi kapattım fakat teyibi kapattıktan sonra aklıma bir soru geldi ve ‘’Paşam röportaj bitti teyip’te kapalı, fakat aklıma son bir soru geldi,onu sorabilirmiyim’’ dedim.’’Sor bakalım’’ dedi.                         
’’Neden Bardakcı koyu, bunca yer varken neden denize girmeye buraya geliyorsunuz’’ dedim.Bunun üzerine güldü ve ‘‘Bunu ne yazık ki söyleyemem ayrıca sende bunu anlayamazsın’’ dedi.Karaya çıkınca aklıma takıldı ve Bodrumlu tanıdıklarıma sordum kimse neden oraya gittiğini bilemedi.İki gün sonra İstanbul’a döndüm ve doğruca Beyazıt devlet kütüphanesine gittim.Kütüphaneciye Bodrumla ve Bardakcı koyunla ilgili kitap istediğimi söyledim.Kütüphaneci ‘’Bodrumla ilgili fazla bir kitap yok,sen Salmakis perisiyle ilgili bir mitolojik bilgimi arıyorsun’’ dedi.’’Evet olabilir belki’’ dedim ve kütüphane memuru bana 50-60 sayfalık küçüçük bir kitap ile bir kaç tane daha kitap verdi.Ktapları incelemeye başladım ve Bardakçı koyunun mitolojik hikayesini buldum.Boş bir sandalyeye oturdum ve başladım okumaya okurken de not almaya...                                                                                        
Mitolojik hikayeye göre:Yunan mitolojisinde tanrılarla insanlar arasında olduğu kadar, tanrılarla tanrılar arasında aşklar yaşanırmış ve Hermes ile Afoditin gizli aşkıda bu meşhur aşklardan bir tanesiymiş.Bu gizli aşktan nur gibi bir oğlan çocukları olmuş.Bu çocuğa nerede ve nasıl bakılacak? Nasıl büyütülecek? İleride ne olacak? Ya olay Zeus’un kulağına giderse? Sorular,sorular,sorular..Gizli aşkın sahipleri başlarlar kara kara düşünmeye ve karar verirler ne pahasına olursa olsun bu çocuk büyütülecek ve yetiştirilecek.Tamamen bakir olan bir koy’da bir gün Hermes bir gün Afrodit gelerek çocuklarını yani Ermafraditos’u büyütmeye başlarlar.Aylar ayları,yıllar yılları kovalar ve çocuk büyümeye başlar. Artık çocuk kocaman bir delikanlı olmuştur ama,nasıl bir delikanlı? Sormayın gitsin.Eski yunan atletleri gibi güzel bir vücuda,tabi birazda annesine çektiği için olağan üstü güzel bir yüze ve upuzun saçlara sahiptir.Ancak bulunduğu koy’da kendisinden başka kimse olmadığından ve annesi ve babasından başka kimseyle konuşmadığından tecrübesizdir.Denizde üstüne yoktur çünkü deniz onun herşeyidir.Uyku haricinde tüm zamanını yüzerek ve balık tutarak,uzun uzun denizi inceleyerek geçirir.Bu arada koy’da çeşitli Nympeler(Mitolojide su perilerine verilen isim) dolaşmakta hayran hayran delikanlıyı seyretmektedir.Ama hiç birisi ona yaklaşmaya cesaret edemez. Nihayet günlerden bir gün su perilerinin en güzel ve en güçlülerinden biri olan Salmakis delikanlıya yaklaşır ve onu bir anda dudaklarından öper.İşte o an ne olursa olur ve aralarında öyle bir aşk ve öyle bir birleşme doğarki bu iki benlik birbirinin içinde eriyiverir.Ve o an dişi su perisi dişiliğini,delikanlı erkekliğini kaybeder.Eşref saate çatmıştır ve böylece ikisinin karışımından ortaya çift cinsiyetli varlık  çıkar.Bu varlığın adı Hemafrodit olarak anılır.                
İlginçtir ama esasta mitos’ta adı geçen çift cinsiyetlilik nadir olmakla beraber tıp literatüründede geçer.Hem erkeklik hem dişilik organına sahip olan bazı insanlar halen bulunmaktadır.Şimdi diyeceksiniz ki ‘’Peki bunun Bardakçı koyu ile ve Zeki Müren ile ne alakası var yani? ‘’ Cevabıma sakın şaşırmayın ama delikanlının yetişip büyüdüğü diye bilinen yerin bugünkü adı Bardakcı koyudur.Her ne kadar bazı kitaplarda bu mitos Ermafraditos’un Kariye’ye gitmek üzere Halikarnas civarında bir çeşmeden su içerken oluştuğunu anlatılırsada bu anlattığım en doğru ve anlamlı olanıdır.Çünkü Ermafraditos tanrıların gazabından ve yasak aşkın meyvası olarak bilinmesini istemediğinden hiçbir zaman Bardakçı koyundan ayrılmamıştır.           
Ben bunun üzerine İstanbulda birkaç gün kaldıktan sonra büyük bir heyecanla Bodrum’a tekrar geri döndüm ve Han restorantta Zeki Müren’i buldum.Kendisine Bardakçı Koyunda neden denize girdiğini anlattım ve bu mitolojik hikayeden etkilendiği için burayı tercih ettiğini belirttim.Bana ‘’Bravo bu güne kadar bir çok kişi Bardakçı koyunda neden denize girdiğimi merak etti, kimi nedenini sormaya cesaret edemedi kimi sordu cevabını alamadı ama sen araştırmış ve bulmuşsun.Bu gece misafirimsin istediğin yere otur ve sabaha kadar dile benden ne dilersen ‘’dedi.Benim viskilerle pek aram yoktur ama o gece en az 12 duble 12 yıllık Dimple viski içtiğimi hatırlıyorum.
Bodrumfatihi.com:Gufran Bey bu anınızı ve araştırmanızı bizimle okurlarımız için paylaştığınız için teşekkürler.Umarız en kısa zamanda  Bodruma gelir misafirimiz olursunuz, beraber Bardakçı koyunda denize gireriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ali serdar 9 yıl önce

faruk bey soylediğin kadar varmış muthiş olmuş dahaguzel haberler bekliyoruz bodrum dan

Avatar
engin varol 8 yıl önce

sır gizili, saklı,bilinmiyen. insana araştırma yapmasını sağlayan. rahmetli zeki bey ve bardakcı koyu. netice? bilinenin açıklanması. yinede, bilmeyenler için iyi birşey.

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237