banner222
Öne Çıkanlar sapa restaurant bar saklı resim sergisi sevtuğ kasapbaşoğlu bodrumda önce fiş sonra alışveriş veysel uyanık
banner225

AHMET HIDIR DİBEKLİHAN'DA...

 Ahmet Hıdır'ın Dibeklihan Sergisi 8 Eylül'de Açılıyor.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Ahmet Hıdır'ı 4 yıl sonra tekrar misafir ediyor. Bu sergi Ahmet Hıdır'ın 14'ncü kişisel sergisi… 8 Eylül Cumartesi 19:00'da İ.Hakkı Tonguç Sanat Galerisinde açılacak sergide sanatçı 40'dan fazla eser sergileyecek. Ahmet Hıdır bu sergide son zamanlarda yaptığı “Resim” ve “Seramik” çalışmalarından örnekler ile çok özel bir seçki oluşturmuş. Sergi 21 Eylüle kadar sürecek.

Sanatçının sanata bakışı çok sade… Ahmet Hıdır; “Sanat bir dil, bir ifade biçimi. Ben tuvalimde ya da seramiğimde kendimce kısa ya da uzun cümleler kuruyorum, meselemi ortaya koymaya çalışıyorum. Seyirciye ya da sanatsevere bunu geçirebiliyorsam ne mutlu bana..” diyor.

Ümit Yaşar Gözüm onun hakkında; “Ahmet Hıdır Bodrumda yaşayan İzmir doğumlu bir sanatçımız. Kimse nereli olduğuna bakmadan Bodrumlu Sanatçı olarak tanımlıyor. Bodrum sanat camiasının tanınmış simalarından” diyor ve evvelki sergisi hakkında “Sanatçının insanın toplum içerisindeki eylemlerini merkeze oturttuğu sergi, farklı boyutuyla toplumsal olaylara göndermeler ve irdelemeler içermekte. İletişim çağının temel hastalığı iletişimsizlik. Bireyin kitle içerisinde, günlük yaşamındaki gel-gitler belirgin olarak yansımış tuvale. Coşkunun ve hüznün naif bir yaklaşımla çizildiği sergi konsepti yaşamın belirleyici çelişkilerinden, bireyin kararlarını oluştururken yaşadığı açmazlara kadar bir çok konu, akrilik ve karışık teknikle yansıtmış tuvale. Resimleri kadar küçük ve orta boy seramik çalışmaları da sanatçının diğer dünyası. Belkide bazen fırçayla şekillendirmenin tatmin etmediği detayları, yoğurarak biçimlemek ve var etmenin hazzını yaşamanın inceliğini zorluyor sanatçı” diyor.


SANATA GÖNÜL VERMİŞ BİR SANATÇI

Ahmet Hıdır Gıda Mühendisliğini bitirmiş ama sanata gönül vermiş alaylı bir sanatçı… Kendisini usta hocaların yanında eğitmiş, onların atölyelerinde pişmiş, seramik’te Ayfer Karamani’nin, resimde Ali Koçak’ın öğrencisi olmuş onların sanatına katkısını hiç bir zaman unutmayan bunu her fırsatta dile getiren biri.. Bu güzel eğitimlerden sonra kendi tavrını kendi yolunu bulmuş bir sanat üreticisi. Kalbini, beynini resme, seramiğe adamış bir sanat gönüllüsü…


AHMET HIDIR

Ahmet Hıdır 1961’de İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Seramik çalışmalarına Selma Belek atölyesinde başladı. Daha sonra kısa bir süre Ayfer Karamani ile seramikte figür ve form çalıştı. Resim çalışmalarını Ali Koçak atölyesinde desen, figür ve renk çalışarak olgunlaştırdı. Resimlerinde insan ilişkilerini, iletişimi ve iletişimsizliği, bireyin bazen coşkusunu, bazen hüznünü naif bir dille resmeden sanatçı eserlerinde akrilik ve karışık teknik kullanıyor. Seramikleri ve resimleri ile çeşitli sergilere katılan sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürüyor.                                                                                               

HABER: EROL ÜNAL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner235

banner238

banner239

banner215

banner212

banner218

banner237